ZANE Zahradnictví

Otaslavice, Otaslavice 543

+420582371404

Jsme rodinná farma zabývající se pěstováním širokého sortimentu zeleniny v systému integrované produkce. Doplňkově pěstujeme 5 ha meruněk a švestek. Každoročně v jarním období přicházíme s nabídkou balkonových rostlin.

Produkty Tisk Email
 

Naše firma nabízí produkci čerstvé zeleniny a ovoce. Zeleninu pěstujeme ve foliovnících na ploše 1,5 hektaru a především na 50 hektarech polních ploch. Většina plodin je pěstována v systému integrované produkce zeleniny (viz.integrovaná produkce). Sortiment  je poměrně široký, specializujeme se ale především na košťálovou a plodovou zeleninu. 
Ovoce je pěstováno v 5 hektarech sadů. Charakteristiku nabízených odrůd meruněk a švestek včetně fotografií naleznete v sekci: maloobchodní prodej-co nabízíme-ovoce.

Zeleninu našim zákazníkům nabízíme od dubna, kdy začínáme se sklizní přirychleného salátu, ředkvičky a kedluben pěstovaných ve foliovnících jako předplodina až do zimních měsíců, kdy je vyskladňováno zboží z chladíren.  Jedná se o kořenovou zeleninu, zelí bílé i červené, kapustu, cibuli a brambory. Největší část produkce ale připadá na letní a podzimní období.


KOŠŤÁLOVINY

Jedním z vrcholů sklizně v průběhu roku je sklizeň raných košťalovin. Již koncem května nabízíme kedlubny, kapustu a zelí, v červnu dorůstají první velké partie květáku.  V posledních letech je populární i rané červené zelí. Brzké sklizně raných košťálovin dosahujeme nejen nákladným nakrýváním netkanou textilií, ale i produkcí vlastní odolné sadby, s jejíž přípravou začínáme už začátkem ledna. V letním období klesá zájem u kupujících o zeleninu, která se musí tepelně upravovat, a proto ani plochy letních odrůd nejsou srovnatelné s jarním a podzimním obdobím. Přesto se ale snažíme mít košťáloviny ve stálé nabídce. V podzimních měsících se zvedajícím se odbytem roste i výměra pěstovaných košťálovin. V nabídce je i kruhárenské zelí, které nabízíme jak v přepravkách nebo sítích tak v boxpaletách vhodných především pro krouhárny. Kromě sklizně za účelem přímého prodeje začínáme v listopadu i s naskladňováním především bílého, červeného a čínského zelí. Po sklizni košťálovin v průběhu celého roku je důležité zchlazení na nízkou teplotu. To je prováděno i v případě, že zboží bude expedováno jestě v den sklizně.

 

     

 

PLODOVÁ ZELENINA

Plodovou zeleninu pěstujeme jak na poli, tak přirychlenou ve foliovnících kde dosahujeme brzké sklizně. Také kvalita plodů z krytých ploch je větší. Zaměřujeme se především na světlé sladké odrůdy paprik (viz obr. dole), červené kapie jen okrajově. U okurek pěstovaných venku se jedná o klasické polní odrůdy a jako doplněk nabízíme i okurky nakladačky. Ve folnících v minulosti pěstované dlouhé okurky hadovky byly postupem času plně nahrazeny krátkými odrůdami typu Francesca. Důvodem byl nezájem trhu o hadovky. V poslední době se situace mění a proto začínáme opět s pěstováním "hadovek" ale kratšího typu. Pro doplnění sortimentu především pro drobnější odběratele nabízíme i rajčata. S měnící se poptávkou trhu se stává důležitým artiklem také dříve okrajový druh zeleniny, cuketa. Tu nabízíme v různých velikostech dle potřeb odběratelů a prodáváme především pro přímý konzum, ale i pro zpracovatelský průmysl. Dalšími sezoními druhy jsou různé tykve, patizony a oblíbené vodní melouny, které dosahují i v našich podmínkách velikosti a kvality žádáné u spotřebitelů. Samozřejmostí také u plodové zeleniny je její posklizňová úprava. Ta obnáší především u polní zeleniny odstranění nečistot ve speciální kartáčové pračce a leštičce u papriky, bubnové pračce u okurek a ručním čištění u křehké cukety.

 

       

 

KOŘENOVÁ ZELENINA

Raná karotka přirychlená pod textilií je vyhlédávanou zeleninou. Prodáváme ji buď jako svazkovanou nebo volnou bez natě. Mrkev nabízíme i v létě a na podzim, v omezeném množství  ji naskladňujeme pro zimní prodej. Sklizeň celeru probíhá především na podzim. Největší poptávka je kolem vánoc a tak vyskladňování a expedice probíhá hlavně v tomto období. V poslední době je ale zájem také o celer s natí, který sklízíme už v srpnu. Od září jsou už v nabídce i bulvy bez natě. V letošním roce začínáme s pěstováním pastiňáku, který se vyznačuje produkcí vyrovnaných dlouhých kořenů s dobrou skladovatelností. Vzhledově připomíná petržel, chutí se však podobá spíše mrkvi. Předpokládané zahájení sklizně je v měsíci srpnu. Petržel nabízíme v podzimních měsících.Pro své jemnější aroma v porovnání s pastiňákem je vyžadována u většiny zákazníků. Pro doplnění sortimentu pěstujeme i salátovou řepu.

 

       

 

CIBULOVÁ ZELENINA

Především menším odběratelům je určena produkce cibulové zeleniny. Pěstujeme cibuli kuchyňskou pro přímý prodej i uskladnění. První nabízenou cibulí v roce je ozimá cibule, kterou prodáváme jako svazkovanou nebo zelenačku. Cibuli často balíme do rašlových pytlů o hmotnosti 5,10 nebo 25kg.  O česnek je v posledních letech zvýšený zájem. Důvodem je to, že česneky pěstované v našich podmínkách vynikají intenzivnější chutí a vůní než čínské a jiné dovozové česneky. Nabízíme odrůdy světlé i fialové, paličáky i nepaličáky. Česnek je jediným druhem zeleniny, u kterého je jistější zajistit si požadované množství už v době sklizně. Zabýváme se i pěstováním póru. Jeho plochy ale v posledních letech klesají z důvodu nízkých výkupních cen. Pažitku pěstovanou v plastových kontejnerech určenou pro zimní a jarní prodej již v současné době nenabízíme, ale v případě zájmu jsme schopni vyprodukovat v našich sklenících velké mnoství rychlených hustých trsů pažitky.

 

   

 

SALÁTY, ŘEDKVIČKA

Na polních plochách tyto dvě zeleniny pěstujeme jen málo. Jejich důležitost spočívá v tom, že je to první čerstvá zelenina v roce. Pěstujeme je totiž jako předplodinu na 1,5 hektaru krytých ploch, z nichž některé jsou vytápěné. Výsadba probíhá už koncem února, sklizeň končí v době kdy venkovní sklizně v teplých oblastech ještě ani nezačaly. O tuto produkci je každoročně velký zájem.

 

     

 

BRAMBORY

Brambory nabízíme od raných, které nakrýváme netkanou textilií pro dosažení brzké sklizně až po skladovatelné. Pěstujeme ověřené odrůdy typu Marabel nebo Impala.

 

     

Oznámit chybu