Včelí farma Košec

Neplachovice, Zadky 4

+420604565097

Naše včelí farma se nachází v malé vesničce Neplachovice Zadky, na úpatí Nízkého Jeseníku.

Vznik profesionální farmy se datuje od roku 2006. Do této doby jsem měl včelaření jako koníček. Ke včelaření mě přivedl můj děda, kterého ke včelaření přivedl jeho otec. Dnešní stav farmy je 200 kmenových včelstev. Jsou v nástavkových úlech, rámková míra 39- 24. Do 500m tenkostěnné , nad 500m uteplené. Včelstva jsou umístěna převážně na okrajích lesů v nadmořské výšce od 220 do 650m. Filosofií farmy je zaměření na kvalitní druhové medy: lesní, luční, malinový, javorový, lipový,pohankový, nektarový med z ovocných stromů, řepkový med.

Používám moderní technologie na získávání medu a chovu včel. Matky pocházejí z vyšších chovů kmene sklenár, které si pak doma rozchovávám.

 


Medovicový (lesní) med
Je zpravidla tmavší, což způsobují rostlinná barviva, obsažená v mízedřevin. V porovnání s květovými medy obsahující více fruktózy a dextrenů, ale hlavně větší množství minerálních látek a stopových prvkům prospívajících lidskému organizmu. Má charakteristickou , velmi lahodnou vůni a chuť , pro který je tento med velice oblíbený, žádaný a ceněný – zvláště v Evropě.

Javorový med
Je svítivě žlutý až nazelenalý, jemné chuti a vůně. Je spíše vzácný, nebývá každý rok.

Řepkový med
Je jasně žlutý, aromatický a brzy jemně krystalizuje. Obsahuje brasíny , látky s proti rakovinovými účinky. Je to jeden z nejlepších medů k pastování.

Med z ovocných stromů
Je to med nektarový, světle žluté barvy, lahodný, vhodný k pastování.

Lipový med
Zelenožlutý až zlatohnědý, výrazně příjemně aromatický s lipovou chutí a vůní. Lípa poskytuje nektar i medovici.

Malinový med
Nektarový med z kvetoucích porostů květu maliníku. Zlatavě hnědá barva, aromatický a chutný, rychle krystalizuje, vhodný k pastování.

Pohankový med
Nektarový med, typická černá barva, nezaměnitelná chuť, vysoký obsah rutinů pomáhá k rozšíření a čištění cév.

Luční, jetelový med
Světle zlatohnědé barvy, příjemné chuti a vůně, s jemnou nakyslou chutí. Je vhodný k pastování.

Akátový med
Bezbarvý, nazelenalý až nažloutlý, dlouho tekutý, vhodný pro slazení nápojů, vhodný pro alergiky, obsahuje velmi malé množství pylových zrn.

Pastovaný med
Je přírodní med, zpravidla květový, případně smíšený med, speciálně upravený do pastové konzistence řízenou krystalizací. Med je zpracován pouze mechanicky, bez jakýkoliv přísad. Proto je to plnohodnotný přírodní včelí med, který si uchovává všechny cenné látky a v průběhu času se již nemění – dále nekrystalizuje. Má světle bělavou až nažloutlou barvu a výbornou, lahodnou chuť. Snadno se roztírá, ale neteče proto je vhodný zvláště pro děti.

Včelí vosk
Je produkt včel, který se vytváří ve voskotvorné žláze. Z něho včely stavějí své plásty s buňkami, do nichž uskladňují med, pyl a vychovávají další generace. Vosk se uplatňuje ve farmaceutickém průmyslu na masti a emulze. Využívá se i na výrobu tmelů a ve sklářském průmyslu.

Svíčky ze včelího vosku
Výrobce včelařská farma Veletov

Mateří kašička
Ve formě krmné šťávy je produktem hltanových žláz a je to hustá, smetanově žlutá látka s typickou vůní a kyselou chutí. Včely jí krmí vylíhlé larvy. Kašička obsahuje tak širokou škálu minerálních i organických látek, že její unikátní vlastnosti jsou nanejvýš úspěšně užívány v léčivech i kosmetice. Napravuje poškození centrálního nervového systému, ženám pomáhá v období přechodu, když vyrovnává pokles hladiny ženských hormonů, zatímco muži si ji pochvalují při léčbě zbytnělé prostaty. Téměř zázračně působí mateří kašička při vyrovnávání se s obtížnými situacemi. Je ideální coby očistná jarní kůra a ke zvýšení naší vitality a celkové nálady.

Propolis
Pryskyřičnou látku s příjemnou aromatickou vůní včely pomocí výměšků svých žláz vytvářejí z rostlinných pryskyřičných zdrojů. Zatmelují jím skuliny v úlu, ale také jím balzamují těla usmrcených vetřelců, která nejsou schopny odstranit z úlu (ta by mohla být zdrojem nákazy). Používá se k léčebným účelům. Distribuuje se ve formě lihového roztoku, kapek či spreje, masti nebo ve směsi s medem

Účinky propolisu:
baktericidní - ničí a usmrcuje bakterie
bakteriostatický - brzdí růst bakterií
anestetický a analgetický - tlumí citlivost a bolest
antivirový - proti některým virům
antimykotický - zastavuje růst a ničí některé plísně
antiflogistický - protizánětlivý
dermatoplastický - podporuje hojení ran
UPOZORNĚNÍ!! Používejte propolis pouze pokud na něj nejste alergičtí. Jednoduchou zkouškou se přesvědčit zda nejste alergičtí. Na jemnou kůži zápěstí aplikujete tinkturu nebo mast 2-3 dny po sobě . Při výskytu reakce jako svědění, zarudnutí, pálení propolis neužívejte.

Včelí jed
Vytvářejí dělnice v jedovém aparátu obsahujícím jedovou žlázu. Včelám slouží při obraně proti vetřelcům, obsahuje totiž látky, které způsobují poškození membrán červených i bílých krvinek a silně působí na nervovou soustavu. Včelí jed se uplatňuje při léčbě alergií. V řadě zemí jej aplikují při prevenci různých onemocnění,dokonce je využíván i jako součást lázeňských procedur.


Oznámit chybu